کاندوم خاردار بهتر است یا معمولی ؟
سوال بسیار متداول کاربران که دغدغه خیلی از افراد خصوصا کسانی که تجربه زیادی با شریک جنسی خود نداشته اند و به عادات رفتار جنسی هم آشنایی کاملی پیدا نکرده اند و همچنین کسانی که هنوز با استفاده از کاندوم در رابطه خود انس پیدا نکرده اند این است که کاندوم خاردار بهتر است یا معمولی؟ یا بهترین کاندوم خاردار چیست؟ هر کدام چه مزایا و چه معایبی دارند و یا اینکه استفاده از کاندوم خاردار ضرر دارد یا نه؟

این ها سوالات پرتکرار کاربران بوده است. در مقالات قبل به معرفی انواع کاندوم ها و مزایا و معایب هر کدام پرداخته شده است. در این مقاله سعی شده است با استفاده از منابع بروز و معتبر علمی و با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط کارشناسان بهداشت جنسی و شرکت های تحقیق و توسعه به این سوالات پاسخ دهیم. در ابتدا به تعریف کاندوم و انواع آن با تمرکز روی کاندوم های خاردار، شیاردار و ساده میپردازیم و سپس به مقایسه آن ها و شیوه های صحیح انتخاب بهتر و متناسب با نیاز خود میپردازیم.

فهرست مطالب
چند وجهی شدن عملکرد کاندوم در طول زمان
هدف و نحوه عملکرد کاندوم خاردار چگونه است؟
چه کسی از چه کاندومی استفاده کند؟
لذت کاندوم ساده بیشتر است یا خاردار؟
فرق کاندوم خاردار با معمولی در چیست ؟
چند وجهی شدن عملکرد کاندوم در طول زمان
از زمان کشف لاتکس و اختراع کاندوم لاتکس حدود یکصد سال میگذرد و امروزه علاوه بر کارکرد اصلی آن که جلوگیری از بارداری ناخواسته و انتقال بیماری های مقاربتی بوده است، شرکت های تولید کننده کاندوم تنوع زیادی را به سسبد محصولات خود داده اند و کارکردهای جدیدی را به محصولات خود اضافه کرده اند که وجه مشترک این نوآوری ها افزایش لذت جنسی طرفین در رابطه و حفظ ایمنی جنسی آن ها است.

هدف و نحوه عملکرد کاندوم خاردار چگونه است؟
امروزه محصولاتی مانند کاندوم های خاردار، شیاردار، تاخیری و طعم دار از تولیدات پرطرفدار شرکت های تولید کننده کاندوم هستند که هر کدام در صدد پاسخ گویی به بخشی از نیازهای کاربران و عمدتا با تمرکز بر افزایش لذت جنسی زوجین و رفع معایب استفاده از کاندوم از جمله کم شدن لذت جنسی و کاهش انتقال گرمای نواحی جنسی بوده، تلاش زیادی شده است و محصولاتی مانند کاندوم های خاردار، شیاردار و فوق نازک به سبد تولیدات خود اضافه کرده اند.

کاندوم های خاردار از یکسری برآمدگی روی سطح کاندوم تشکیل شده اند که سراسر کاندوم را پوشانده است و کاندوم های شیاردار نیز از یکسری پستی و بلندی هایی که حول محور کاندوم و دورتادور آن را پوشانده، تشکیل شده است. این برآمدگی ها و برجستگی ها سبب افزایش اصطکاک میان بافت واژن و آلت پوشیده شده با کاندوم میشود و همین امر تحریک پذیری زنان را هنگام رابطه جنسی و دخول به شدت افزایش میدهد و تجربه داشتن یک رابطه کامل همرا با ارگاسم را برای آن ها بوجود میاورد. در برخی مدل های موجود در بازار این دو ویژگی با همدیگر ترکیب شده و محصول پرطرفداری را عرضه کرده اند. همچنین یکسری از کاندوم های شیاردار که برجستگی هایی را در قسمت پایه کاندوم دارند میتوانند سبب تحریک عضو کلیتوریس در زنان شده و لذت مضاعفی را از رابطه به ارمغان آورند.

چه کسی از چه کاندومی استفاده کند؟
استفاده از کاندوم های خاردار و شیاردار عموما میان زوجین میانسال و زنانی که به دلایل مختلف از جمله زایمان طبیعی دچار گشادی واژن شده اند رایج تر است و به زوج های جوان که تعداد دفعات رابطه جنسی آن ها زیاد نبوده توصیه نمیشود و کاندوم های ساده به همراه روان کننده ها بهترین انتخاب است.

چه کاندوم برای چه کسانی مناسب است؟

از طرف دیگر محصولات خاردار و شیاردار به کسانی که به دنبال ایجاد تنوع در رابطه خود هستند نیز توصیه میشود زیرا با تحریک شدن بیشتر زنان، هر دو طرف لذت بیشتری برده و اعتماد به نفس مردان نیز تقویت میشود. البته باید دقت شود که در استفاده از کاندوم های دارای برجستگی حتما به تمایل خانم ها به آن در اولویت بوده زیرا ممکن است در برخی ایجاد اذیت و ناراحتی کند. همچنین پیشنهاد میشود که از ژل های روان کننده برای داشتن یک رابطه لذت بخش تر استفاده شود. همچنین در صورتیکه پوستی حساس و شکننده خصوصا در ناحیه واژن دارید، استفاده از کاندوم های خاردار و شیاردار توصیه نمیشود. به طور کل برای زوج های جوان پیشنهاد شده است بیش از ۵ دقیقه از کاندوم دندانه دار استفاده نکنند زیرا می تواند به دیواره واژن آسیب زده و باعث عفونت شود.

محصول پیشنهادی: کاندوم خاردار درشت ناچ کدکس مدل Big Dots

کاندوم خاردار درشت ناچ کدکس Big Dots

لاتکس می تواند حساسیت ایجاد کند
لازم به یادآوری است که کاندوم در اصل پوششی از جنس عموما لاتکس و پلی یورتان بوده که کارکرد اصلی آن جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری های مقاربتی است. کاندوم های خاردار و شیاردار در مقایسه با کاندوم های ساده علاوه بر کارکردهای اصلی ذکر شده، لذت مضاعفی را در طرفین هنگام داشتن رابطه جنسی بوجود میاورند. البته نیاز به ذکر این نکته که ممکن است برخی افراد به لاتکس حساسیت داشته باشند و عمده کاندوم های خاردار و شیاردار از جنس لاتکس است، پیشنهاد میشود این افراد از کاندوم های پلی یورتان که عمدتا از نوع ساده هستند یا کاندوم های لاتکس فراوری شده که اجزای آلرژیک آن ها حذف شده ولی متاسفانه در بازار کمتر در دسترس هستند استفاده کنند.

لذت کاندوم ساده بیشتر است یا خاردار؟
در مقایسه میان کاندوم های ساده و خاردار و با استناد به مقاله ای در رابطه با میزان لذت جنسی میان رابطه با کاندوم ساده و بدون کاندوم، مردان مورد آزمایش اذعان داشتند که رابطه بدون کاندوم برای آن ها در مقایسه با رابطه محافظت شده با کاندوم لذت بخش تر بوده ولی میزان کم شدن این لذت در میان زنان در مقایسه با مردان کمتر بوده است.

در پایان، نویسنده به عنوان پیشنهاد استفاده از کاندوم هایی که تحریک پذیری طرفین را بیشتر کنند از جمله کاندوم های دارای برجستگی افزایش دهنده اصطکاک یا کاندوم های تاخیری که زمان رابطه را بیشتر میکنند توصیه کرده است. همچنین بیان شده است استفاده از کاندوم های حتی ساده که ممکن است احساس لذت بخش رابطه را کمی کاهش دهد، به دلیل مزایایی که در جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی و بارداری ناخواسته دارد به نفع طرفین است و موکدا توصیه شده است.

باید در نظر داشت که یکی از اصلی ترین دلایل داشتن رابطه جنسی کسب لذت است و برخی افراد معتقدند در هنگام استفاده از کاندوم های ساده این لذت کمتر شده و گرمای انتقالی در مقایسه با حالت بدون کاندوم کمتر بوده و تمایل به استفاده از کاندوم را در آن ها کم میکند. پس بهترین پیشنهاد استفاده از کاندوم های خاردار و همچنین برای زوجین جوان، استفاده از کاندوم های خیلی نازک است.

فرق کاندوم خاردار با معمولی در چیست ؟
با اینکه از نام هر کدام از این محصولات میتوان به تفاوت آن ها تا حدودی پی برد، برای روشن شدن تفاوت کاندوم خاردار با معمولی که سوال تعدادی از کاربران بوده است، میتوان تفاوت اصلی این دو محصول را در ساختار شکل ظاهری آن ها ذکر کرد.

یعنی اینکه کاندوم های معمولی از جنس لاتکس یا پلی یورتان دارای یک سطح صاف بدون برجستگی یا برآمدگی هستند و قسمت داخل و بیرون آن ها کاملا صاف و یکنواخت است. البته ممکن است که در محصولات مختلف از دسته کاندوم های ساده، از مواد موثره تاخیری در قست داخلی کاندوم و مواد روان کننده و تنگ کننده در قسمت خارجی استفاده شود، ولی از نظر ساختاری و شکل ظاهری کاملا صاف و یکنواخت هستند.

از طرف دیگر در کاندوم های خاردار و شیاردار، بر خلاف کاندوم های معمولی با ساختارهای ظاهری بسیار متنوع که از برآمدگی و تو رفتگی های کوچک و کم عمق تا برآمدگی های بسیار درشت که شامل کاندوم های فضایی میشود را تشکیل میدهند.

در کاندوم های خاردار با انواع مختلفی که دارای تعداد متفاوتی برآمدگی بوده و همچنین اندازه برآمدگی های کوچک و بزرگ روبرو هستیم. از این دسته کاندوم ها کاندوم کدکس مدل Big Dots و کاندوم کاپوت مدل Big Dots هستند. در این دو مدل تعداد برامدگی ها یا اصطلاحا خارها در برند ناچ کدکس ۶۹۰ و در برند کاپوت ۱۰۰۱ است. این خارها از همان جنس لاتکس بسیار نرم بوده و صدمه ای به سطح داخلی واژن نمیرسانند و قسمت داخلی آن نیز که آلت مردانه قرار میگیرد کاملا صاف است. حضور این برجستگی ها یا خارها به تحریک بیشتر واژن و نقطه جی در خانم ها شده ، در نتیجه افزایش لذت جنسی کمک بسیار زیادی میکند و انتخاب بسیاری از زوجین در تمام سنین است.

البته لازم به ذکر است که اضافه شدن این برجستگی ها و برآمدگی ها سبب ضخیم تر شدن کاندوم شده و برای مردانی که از ضخیم بودن کاندوم ها و عدم انتقال حرارت شریک جنسی در هنگام دخول شکایت دارند، استفاده از کاندوم های ساده و کاندوم های نازکی مانند کاندوم کدکس ۰٫۰۳ ، ناچ کدکس مدل Zero Invisible یا نازک کاپوت مدل میکرو تین (Micro Thin) پیشنهاد میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید